Erik Sikora nás poteší s projektom Džumelec, ktorý vznikol po návrate do rodných Košíc v roku 2012. Manifestom je video Tešenie a hlavným motívom je propagácia písmena DŽ a potreba jeho šťavnatosti.
Hudobne jednoduché ba až naivné podomácky vyrábané pesničky v garáži alebo kúpeľni, hrané so španielkou alebo basou, a jemne korenené lúskaním, domácimi či lesnými šumami, alebo naivnými klávesovými sólkami. Textovo sú nadšeným pozorovaním sveta a jeho bizarných detailov, hrajúce sa so svetom a so slovami, experimentujúce s východoslovenskou rytmickosťou jazyka a spievané na hranici s hovoreným slovom.
Prvý album Odkalisko staré psisko (2012) vznikal terénnou improvizáciou a dodatočným škriatkovským zrýchľovaním pesničiek. Druhý album Brutovce (2014) sa snažil byť manifestom krajinárskeho rapu, teda zaznamenávaním krajiny a zážitkov v krajine. Tretí album Jeleň Zeleň (2016) je albumom pesničiek pre deti, čerpajúci z denníkovitých rodinných zážitkov s vlastnými deťmi. Štvrtý a aktuálny album Dakus (2018) mapuje štvorročný vývoj pesničiek, snažiacich sa o rozbor popu a skúmanie fiktívnej látky popeín, iba pomocou španielky ako pri ohni, jednoduchých melódií a komplikovaných textov.

#koncert #deti