Telocvičňa, ktorej aktivity koordinuje Platforma pre súčasný tanec je veľkorysým priestor so zázemím a základným vybavením, ktoré je nevyhnutné pre tanec a pohyb. Je kľúčovým priestorom pre desiatky profesionálnych tanečníkov a tanečníc, vznik novej tvorby v Bratislave, etablovanie mladých umelcov a medzigeneračnú spoluprácu.
Celoročne sa využíva ako rezidenčný priestor pre tvorivé procesy, pravidelné tréningy, vzdelávacie aktivity, aj predstavenia či sharing sessions pre verejnosť.
Od roku 2021 realizujeme aj medzinárodný rezidenčný program Residance a regionálny projekt zameraný na prepojenie umenia a vedy v otázke ekológie Nature of Us.

Bohatý program Telocvične obsahuje pohybové workshopy, vystúpenia, diskusiu, či brunch. Zastaviť sa môžete priamo u nich v priestore, vonku pri Chemickom sklade, či v Kabinete pomalosti. Viac informácií a časy jednotlivých udalostí nájdete v sekcii Program.

Dvanásť Duší je variaci kolektív, ktorý je súčasťou Cvernovky od nepamäti. Varia vegetariánske jedlá, vždy s vegánskou a bezlepkovou alternatívou alebo používajú mäso z lokálnych fariem.

V ich ponuke nájdete jedlá z rôznych kuchýň, ktoré dopĺňajú lokálnym naturálnym vínom, domácimi fermentovanými chilli omáčkami alebo čerstvo napečenou focacciou, portugalskými pastelmi a koláčmi.

Počas 1.Mája ich nájdete nie len vo svojej domácej kuchyni ale aj vo vysunutom pracovisku na Suťokruhu! V ponuke tak nájdete polievky, burrito, bao žemle, bunbonambo ale konečne aj legendárne langoše.

#bistro #local #vegan #vegetarian #fusion #meat


Sála je hlavná časť kultúrneho priestoru s potrebným zázemím pre všetky typy podujatí s väčšou kapacitou ako sú koncerty, premietania, diskusie, prednášky či konferencie.

V hlavnej sále si v priebehu dňa budete môcť pozrieť viacero prednášok a diskusií. Dozviete sa viac o minulosti a budúcnosti Novej Cvernovky či Bratislavy, ale aj o téme absentujúcej ochrany industriálnych pamiatok na Slovensku, o ktorej vám o 11:00 porozpráva historik Lukáš Patera zo združenia Čierne diery. S končiacim dňom v sále začne hudobný program. O 20:00 sa predstaví česká raperka Arleta, pokračovať budú domáci 52 Hertz Whale a večer ukončia setom Blame your genes & Whithe. Viac info v sekcii program.

Skrytý Bar je súčasťou Novej Cvernovky a pravou rukou kultúrneho priestoru. Každý deň od obeda ponúkajú široký sortiment nápojov od kávy, domácich limonád, miestneho piva a vína až po klasické a značkové koktaily.

#limo #pivo #vino #cocktails

Artattack je zmesou voľnej tvorby lokálnych grafických dizajnérov, výtvarníkov a menších knižných, či hudobných vydavateľstiev.

Na 1.MÁJ pre vás pripravili predajnú výstavu s ilustrátorom, ktorý si hovorí Eniac. Sledujte pozorne steny, budú z nich na vás pozerať osoby v krojoch, ktorých tváre hrajú desiatkami neónových svetiel a kovové ruky škrípu pri pohybe.

mile shoproom je predajný priestor slovenskej značky oblečenia mile, založenej dvoma mamami – Miriam a Lenkou. Nájdete tu všetky kúsky z ich najnovších kolekcií aj celú farebnicu pančušiek na traky, či bez. mile produkty sa šijú v malých sériách v slovenských krajčírskych dielňach a v tomto priestore si ich môžete naživo pokukať, poskúšať či nakúpiť.

V ich shoproome bude pripravená úplne nová letná kolekcia!
Hoci novinky ešte nebudú oficiálne na webe, ich predaj zahája takto netradične na 1.MÁJa.

Cukráreň s kaviarňou s ponukou čerstvých zákuskov koláčov a výbornej kávy. Osviežiť sa budete môcť vovnútri, alebo si rovno na terase kúpiť coldbrew kávu a limonády.

#cukraren #kava #specialtycoffee #kolace #cukor

Čierne diery sa od roku 2014 venujú architektúre, ktorá je na Slovensku dlhodobo prehliadaná, od storočných tovární, cez opustené kúpele až po ikony modernej architektúry. Ich knihy si našli tisíce čitateľov, grafiky sa stali fenoménom v zbierke Slovenskej národnej galérie a výťažky z predaja pomohli komunitám v oblasti kultúry a charitatívnej práce.

V ateliéri združenia Čierne diery bude celý deň prebiehať tlač risografií architektúry. Vystavené budú fotografie zanikajúceho Istropolisu od Mateja Hakára a o 11:00 sa v Sále uskutoční prednáška historika industriálu Lukáša Pateru.

Tri šperkárky – Mia Čopíková, Danka Tomečková a Nataša Štefunková – ktoré tvoria autorský šperk a mnoho iných novátorských vecí

Príďte si pozrieť prezentáciu ich tvorby.

Vzdelávacie hry vymýšľajú, navrhujú a vytvárajú z MDF dosiek, teda zo zlisovaného dreveného odpadového materiálu. Do nich potom gravírujú a laserujú, z čoho vzniknú puzzle mapy Európy, či celého sveta, zložené z krajín, mapa Bratislavy z mestských častí, Slovensko z okresov, regiónov alebo krajov. Učenie hrou vnímajú ako kľúč k dlhotrvajúcim vedomostiam.

Počas celého dňa sa ich hry môžete prísť zahrať do ateliéru či na chodbe.

People on Earth je združenie, ktoré inšpiruje svoju komunitu k hodnotám súladiacim s cirkulárnou ekonomikou a ekologickými témami v oblasti odevného dizajnu. Ateliér je otvorenou komunitnou dielňou, a zberným bodom.

Cez 1.MÁJ odprezentujú dva projekty, ktoré vznikli v roku 2021: prvý projekt je výstava ‘Workwear ‘- pracovné odevy z odpadových textílií, nafotené na ľuďoch pôsobiacich v Novej Cvernovke. Kolekcia zviditeľňuje a uctieva si všetky kultúrne profesie, viac alebo menej povšimnuteľné a ľudí, ktorí náš lokálny svet robia každý deň krajším, zaujímavejším, odolnejším, kritickejším, otvorenejším. Druhým výstupom je inštalácia s krátkym fashion filmom od režisérky Márie Pinčíkovej, ktorý bol natočený na Nočnej v spolupraci s tanečnou skupinou Kiki House of Velvet.

Priestor s autentickým interiérom útulnej knižnice, retro nábytkom a rastlinami. Okrem klubu čitateľov je miestom prednášok, diskusií, premietaní či iných podujatí s menšou kapacitou.

V Kabinete sa zastavte na detské workshopy o písaní listov či maľovaní vlastného autoportrétu. O 17:00 si nenechajte ujsť diskusiu o ekonomickom a sociálnom postavení umeleckých a kultúrnych pracovníkov a pracovníčok s Martou Polákovou (PlaST), Matúšom Bieščadom (Ministerstvo kultúry) a Tomášom Hučkom (Kapitál).