Najväčším priestorom v celej Novej Cvernovke je práve filmový a fotografický ateliér Svetlík. Loftový priestor vhodný na krátkodobý prenájom. Vďaka svojej veľkosti a dennému svetlu z troch strán má ateliér veľmi príjemnú, pohodovú atmosféru. Je flexibilný a dá sa jednoducho prispôsobiť rôznym požiadavkám.
Počas 1.MÁJa sa však premení na chill-out zónu, kde si nielen môžete dať chlebíček a kávu, ale ísť pozrieť aj obrazy troch maliarov, ktorí majú ateliér vo vedľajšom internáte. Lucia Oleňová, Ján Jožiov a Cynthia Gregorová predstavia pár kúskov zo svojej aktuálnej tvorby. V Svetlíku ešte nájdete aj stánky neziskových organizácií Drevenô kolieskô a mafu.
Pressink je letterpressový a kreatívny workspace so sídlom v kultúrnom centre Nová Cvernovka v Bratislave. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor venovaný letterpressu na Slovensku. Štúdio pracuje s limitovanou kolekciou kovových a drevených písacích strojov a dvoma nemeckými nátlačkovými strojmi FAG Standard AP 510 a Korrex Hannover. Okrem tradičných tlačiarenských techník využíva ateliér na výrobu limitovaných diel na mieru aj nové technológie, ako je laserový rez a polymér.
Použitím hlinených omietok sa z chemického laboratória stal nadčasový a ekologický place-to-be. Freelance ateliér Atom! tvorí stabilné kvarteto molekúl: Martin Mistrík (grafický dizajn), Miro Gajdoš (hudobné vydavateľstvo), Adam Križka (grafický dizajn) a Martin Gajdoš (detská obuv).
Priestor bývalej pedagogickej zborovne je momentáne variabilný presvetlený priestor s možnosťou zatemnenia vhodný na výstavu, workshopy, prednášky, online konferencie či skúšanie divadelných a tanečných predstavení.
Počas 1.Mája bude v zborovni prebievať výstava 4 izby.
Kolektívna výstava 4 autorov jednej generácie, ktorých spájajú ich ateliéry v internáte Novej Cvernovky a tvorba v médiu maľby. Výstava s prepožičaným názvom z rovnomenného filmu Štyri izby, chce divákom priniesť čo najautentickejší zážitok a preniesť pocit a atmosféru ateliérov do priestoru galérie. Uvidíte diela Anny Dankovej, Jána Hrčku, Heleny Tóthovej a Martiny Rötlingovej.
Príďte na vernisáž o 17:00.
EDUdrama dramacentrum ponúka interaktívne predstavenia pre rodiny s deťmi, vzdelávacie zážitkové workshopy pre firmy, vzdelávacie projekty pre školy a semináre pre pedagógov.
Vstúpte tu do príbehov, vyskúšajte si byť chvíľu niekým iným, dramatizujte, hrajte role, učte sa komunikovať (slovom, gestom, mimikou, pohybom), spolupracovať a prezentovať.
Na 1.MÁJa sa môžete tešiť hneď na tri predstavenia pre deti a ich rodičov.
11:00 – 12:00 / За горами за лісами за широкими морями, alebo Kde bolo tam bolo
Interaktívne predstavenie pre slovenské a ukrajinské deti vo veku 5 – 9 rokov, dvojjazyčne
Kde bolo tam bolo… viete, kde žije ozvena, býva, spáva a vstáva? Vydajte sa s nami na vandrovku do rozprávkového sveta. Pretancujeme siedmimi horami a dolinami, a ako v každej rozprávke – budeme si musieť vybrať správnu cestu, nájsť správny kľúč a splniť tri úlohy. Naučíme sa, ako sa čo povie po slovensky a po ukrajinsky. Zažite s nami postavy z ukrajinských rozprávok, ukrajinské tance, príbehy a kultúru.
14:00 – 15:00 / Zavárané tajomstvo
Interaktívne predstavenie pre rodiny s deťmi od 4 rokov
Každý v meste presne vie, kde býva teta Ringlota! Všade okolo jej domu, dokonca v celom Modrom údolí, totiž cítiť jej slivkové a ringlotové dobroty. Ale kam sa jedného dňa táto milá stvora stratila? Jej tajomstvo pozná iba Lucia. Odkedy sa pred svetom nedá viacej skrývať, nič už nebude ako predtým.
16:00 – 17:00 / O príšerne krásnej princeznej
Predstavenie pre deti od 4 rokov
Princezné majú svoj osud dávno daný. Musia sa jednoducho vydať za princa. Niekedy to skomplikuje drak alebo nudné čakanie vo veži, no inak je to jasné ako facka. Čo však v prípade, že princezná je taká škaredá až sa jej boja všetci princovia? A nik ju nechce? No, to už je problém priam kráľovský. Ech, čert aby to vzal…
V ateliéri susedia dva rôznordé projekty, ktoré však spája poctivá práca s materiálom. crafting plastics! studio bolo založené v roku 2016 produktovou dizajnérkou Vlastou Kubušovou a výrobným dizajnérom Miroslavom Králom. Sídli medzi Berlínom a Bratislavou. Realizáciou dynamického výskumu a inovácií v oblasti materiálov a dizajnu poskytuje základňu pre interdisciplinárny pokrok smerom k príjemnej udržateľnosti a transparentnejšej výrobe. Skúmajú v ňom nové spôsoby vývoja produktov, od základného remeselného prístupu až po high-tech stroje. Ich snahou je mať plnú kontrolu nad životnosťou výrobku od jeho vzniku – v podobe nerafinovaného materiálu – cez finálny produkt, až po jeho nevyhnutný rozpad.
Keramický ateliér Ivany Pesekyovej, slovenskej umelkyne a bývalej DJky ktorá pracuje prevažne s porcelánom a hlinou. Vo svojej kolekcii “paper plans” vytvorila spojenie medzi krehkosťou papiera a tvrdosťou hliny ako materiálu. Keramika preberá textúru kartónového papiera a vyznačuje sa plasticitou. Vzhľad jej diel je poznačený “dokonalými” nedokonalosťami, ktoré oslavujú krásu v nedokonalosti podľa princípu wabi sabi. Jej keramika je inšpirovaná prírodnými tvarmi a biomorfnými formami.
Ateliér A3 je domovom hneď troch filmových subjektov – Filmtopia & Hulapa film & Plackartnyj
Filmtopia je distribučná spoločnosť, ktorá do kín, klubov a iných alternatívnych priestorov prináša slovenské i zahraničné filmy.
Hulapa film realizuje autorské hrané filmy.
Plackartnyj je produkčná spoločnosť, ktorá realizuje autorské animované filmy.
Tešiť sa môžete na dve interaktívne prednášky Joanny Kozuch o animovanom filme pre deti aj dospelých o 11:00 a 15:00 a určite nezmeškajte obľúbený filmový kvíz Petra Konečného o 17:00, ktorý si pre vás pripravila Filmtopia. Počas celého dňa si budete môcť obzrieť štúdio a zakúpiť filmové suveníry.
Žito je expedičná vzdelávacia skupina pre druhostupniarov pôsobiaca v Novej Cvernovke. Je súčasťou občianskeho združenia Atelier 33 OZ, pod ktorým dnes už 7 rokov funguje aj Lesná škôlka a vzdelávacia skupina Ateliér Les. Majú blízko k prírode, staršie deti si vetrajú hlavy na Expedíciách po Slovensku niekoľkokrát ročne. V škôlke aj škole deti trávia každý deň vonku, v lese. Vedú deti k rešpektu k okoliu, sebaúcte aj k rešpektu k sebe navzájom. Veria, že aj umenie, vlastná tvorba, voľná hra a veľa stretnutí so “životom” sú dôležitou súčasťou školy, výchovy a vzdelávania. Budujú komunitu a spoločné tvorivé a zdravé prostredie.
V ich triede “streets” na 1. poschodí v škole vás bude čakať ukážka ich prác, vonku pri vstupe do Internátu zase výtvarný ateliér pre deti od 9 – 15 rokov a chill-out zóna spojená s čitárňou a hrami.
V ateliéri výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej budete môcť vidieť výber z jej aktuálných prác.
The Július Koller Society je neziskové občianske združenie, ktoré prevádzkuje výstavný priestor pre súčasné umenie, archív a výskumnú platformu so sídlom v Novej Cvernovke. Organizátori programu sú Zlata Borůvková a Daniel Grúň. Cieľom a predmetom združenia je propagácia diel, umeleckých a kultúrnych úspechov Júliusa Kollera, posilnenie kooperácie v oblasti súčasného umenia a obohatenie domáceho ako aj medzinárodného kultúrneho dialógu. JKS organizuje domáce a medzinárodné projekty, rozvíja aktivity vo sfére súčasného výtvarného umenia, dejín umenia, vizuálnych štúdií a kultúrnej teórie. Venujeme sa výskumu a realizujeme publikácie so zameraním na marginalizované alebo nedostatočne reflektované oblasti výtvarného umenia. Projekt bol podporený formou štipendia z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.
Od 12:00 do 18:00 si pozrite ich aktuálnu výstavu.
Martin Vongrej: Časovanie čiary / Conjugation of a Line
Povedzme, že čiara v obraze je analógiou slovesa vo vete. Ak by čiara hrala rolu slovesa, potom by mala osoby a časy. Čiara sa nevpisuje do slov a viet, ale deje sa ešte pred tým, než sa začíname pozerať. Čo je pred čiarou a po čiare? Čiara je niť, ktorá vedie slepého labyrintom sveta. Je to moment ticha, kedy Martin Vongrej pozýva k sledovaniu čiary, ktorá nemá začiatok ani koniec, len dynamicky a premenlivo trvá. Časovanie čiary je pokračovaním autorových skúmaní mysliteľného a viditeľného. Vedomie je hrot zabodnutý v prítomnosti, okolo ktorého rotuje vnímateľný čas.
Martin Vongrej (1986) je autor žijúci a tvoriaci Bratislave. V medzinárodnom kontexte sa predstavil prvýkrát v roku 2010 na Bienále súčasného umenia Manifesta 8 v Španielsku dielom Pozorujúce sa vedomie. Svoju prácu prezentoval okrem iného na skupinových výstavách The process of calculating one’s position (NARS Foundation, New York, 2019), Užitočná fotografia – fotografia v súčasnom slovenskom umení (Slovenská národná galéria, Bratislava, 2018), ORIENT (KIM?, Riga; Bozar, Brusel; Bunkier Sztuki, Krakov, 2018), Non-profit & Profit (SpazioA, Pistoia, 2014) atď. Vybrané samostatné výstavy: Seeing Thoughts (Phoinix Bratislava, 2020), Pre-nature (amt_project, Miláno, 2016), The Meaning (Soda Gallery, Bratislava, 2018), The Inverse (HIT Gallery, Bratislava, 2018), Seven Uncountable Lines (Futura, Karlin Studios, Praha, 2017) alebo 2014 (Moravská galerie, Brno, 2014). Získal štipendiá od Kone Foundation (Saari Residence, Fínsko, 2014) či Terra Foundation (USA, 2015). Jeho tvorba je zastúpená v zbierke Fondazione Morra Greco.
Multifunkčný priestor zameraný na filmovú tvorbu a filmárov. Slúži ako coworkingové pracovisko pre tvorcov a zároveň organizuje podujatia, diskusie a workshopy na rôzne témy súvisiace s filmom a procesom tvorby.
Počas 1.MÁJa sa ateliér premení na celodennú premietáreň, kde si budete môcť medzi 10:00 a 19:00 pozrieť krátke filmy tvorcov aj, ale nielen z Novej Cvernovky. Pásmo detských a dospeláckych filmov uvedie DAFilms.sk, najväčší filmový portál na Slovensku, ktorý sídli vo vedľajšej budove internátu. Pozrieť si budete môcť aj blok krátkometrážnej tvorby tvorcov z Desantu a na záver o 18:00 uvidíte krátke filmy z katedry filmového strihu FTF VŠMU a prezentáciu ateliéru Strihači.