Antikvariát s kopou skvelých starších aj novších kníh.

Komunitnú miestnosť budovali členovia komunity Novej Cvernovky. Neúnavne oklepávali steny, oškrabávali omietky, vypratávali bordel a strhávali linoleum, aby si v nej mohli založiť všestranný priestor, ktorý im bude slúžiť na spoločné aktivity.

Počas 1. Mája bude komunitná miestnosť slúžiť ako výstavný priestor pre dve umelkyne z NC.

Iveta Stehlíkovávýstava

Iveta Stehlíková má v Novej Cvernovke svoj maliarsky a audiovizuálny ateliér. Na 1. mája si pripravila výstavu obrazov a videoprojekciu, ktorú uvidíte v komunitnej miestnosti na 3. poschodí.

www.ivetastehlikova.com

Ľudmila Machovávýstava

Ľudmila Machová sa vo svojom ateliéri (4. posch, Internát) venuje primárne maľbe ako aj objektom, videu a zvuku. Baví ju materiálové experimentovanie, či už v maľbe, alebo v objektoch. Mapuje rôzne premeny v krajine a v mestskom priestore. Reflektuje svoj pohľad na ambivalentný vzťah človeka k prírode. Tešiť sa môžete na príjemný pokec, hudbu aj malé občerstvenie.

Myšlienka, ktorá sa nesie súborom diel vystavených v Novej Cvernovke sa vzťahuje k vnútornej  potrebe chrániť esencie určitých miest pred ich možným zánikom a deštruktívnou zmenou. V maľbách a objektoch autorka pracuje s princípom zapuzdrenia, vkladania abstrahovaných fragmentov prírody do nájdených polystyrénových a penových obalov, chrániacich úžitkové predmety pred ich poškodením.V dielach tak vzniká formálne i obsahové napätie, kedy umelý materiál evokuje prírodný a ten prírodný, aj keď tvrdý, chráni mäkký no syntetický. Autorka sa hrou s hmotou a jej formami snaží aspoň metaforicky
uchovať krehkosť, spomaliť proces rozpadu, zastaviť čas a deje v určitej fáze vývinu. V najnovšej tvorbe artificiálne prerastá to prírodné, čím sa postupne vytráca hranica týchto dvoch svetov.

https://ludmilamachova.tumblr.com/

OZ Drž hubu združuje mladých profesionálov z rôznych vedných odvetví so spoločným cieľom – využívať potenciál mykológie a pestovania húb ako inovatívneho, ekologického a obnoviteľného prístupu k výrobe materiálu, ktorý možno využiť na širokú škálu produktov od gastronómie, cez módu a dizajn až po stavebníctvo.

OZ sa v súčasnosti venuje prioritne R&D činnosti, vzdelávacím a propagačným aktivitám, ako aj uvádzaniu na trh pilotných produktov s dôrazom na šetrnosť k životnému prostrediu.

Organizujú tiež platené workshopy klonovania húb, množenia mycélia a výroby hubových násad Pripravili si pre vás pilotný gastronomický program HUBOVÄR zameraný na popularizáciu jedlých húb.

Od špičkového kuchárskeho talentu Filipa Ondrušeka sa dozviete o spracovaní húb v gastronómii, možnosti prípravy húb a ich liečivých účinkov a výživových hodnôt a v praxi si to otestujete na ochutnávkach v 3 časových slotoch: 11:30 – 12:00 – prvý slot 14:00 – 14:30 – druhý slot 15:30 – 16:00 – tretí slot 11:00 a 15:00 Očkovanie húb do kmeňov

Rozmanita je nezisková organizácia, ktorá prispieva k systémovej zmene vzdelávania na Slovensku. Chcú, aby vzdelávanie bolo kvalitné – zamerané na rozvoj zručností budúcnosti a dostupné všetkým – založené na inkluzívnych princípoch. Ako príklad dobrej praxe prevádzkujú v Novej Cvernovke modelovú inkluzívnu materskú školu, ku ktorej od septembra 2023 pribudne základná škola. Ich skúsenosti a získané know-how následne zdieľajú s ďalšími školami a vzdelávacími inštitúciami na Slovensku.

Pre detských návštevníkov bude k dispozícii ich školský dvor, na ktorom si budú môcť postaviť pevnosť alebo prekážkovú dráhu z pneumatík, upiecť najchutnejšie pieskové bábovky alebo usporiadať preteky na odrážadlách. Dospelí návštevníci sa budú môcť stretnúť a porozprávať s pedagogickým tímom a rodičmi detí, ktoré ich škôlku navštevujú. Môžete sa dozvedieť ako to v Rozmanite funguje, ako vyzerá inkluzívne vzdelávanie a čo sú zručnosti budúcnosti.

Chňapka aka “cvernovkársky blšák” sa nachádza na prízemí Internátu. Po celý rok tam ľudia z komunity môžu priniesť veci, ktoré už nepotrebujú a to od oblečenia až po jedlo.

Počas 1. MÁJA si aj vy budete môcť odniesť zaujímavé kúsky a vdýchnuť im tak druhý život.

Vestibul bývalého internátu, ktorý sa sprístupňujeme návštevníkom 1.MÁJa už druhýkrát.

Slovenský streamovací portál zameraný na autorskú filmovú tvorbu. Online kino s názorom, ktoré chce inšpirovať, prinášať spoločensky významné témy a vizuálne ojedinelé diela. DAFilms.sk sa orientuje predovšetkým na lokálnu kinematografiu a zároveň predstavuje aj významné zahraničné festivalové snímky. Program zostavuje tím kurátorov z noviniek slovenskej, českej a svetovej tvorby, z archívnej klasiky aj filmov pre deti.

Na 1. MÁJA si budete môcť pozrieť ich online portál a porozprávať sa o filmoch.

Aliz*a Orlan je výtvarníčka, ktorá vo svojej tvorbe skúma témy identity a fluidity cez čarovnú abstraktnú estetiku. Ateliér zdiela s umelkyňou Ivicou Jančovou.

Ateliér si pre vás pripravil vernisáž, lakovanie nechtov, veštenie tarotu a iné komunitné zábavky.

Značka Karouch tvorí zápisníky, diáre a plánovače. Snažia sa o minimalistický a neopozeraný dizajn. Pracujú najmä s filcom, z ktorého tvoria unikátne obaly zápisníkov a diárov. Snažia sa o zodpovedný prístup, a preto zo zvyškového materiálu vyrábajú produkty ako záložky, podšálky a vianočné ozdoby. Na konci roka posielajú časť zisku na výstavbu úžitkových stromov v Afrike.

Budete môcť nazrieť do procesu tvorby produktov. Tešiť sa môžete aj na nový dizajn zápisníkov, ktorý odhalia 1. mája.

V ateliéri vyvíjajú automatizáciu na odbremenenie a spríjemnenie života ľudí. Ak vás zaujíma železničná doprava, môžete si u nich pozrieť aj vyskúšať vzory zariadení, ktoré jazdia vo vlakoch, no majú aj inú automatizáciu. Prihliadajú najmä na funkčnosť, slobodný softvér a hardvér či racionálnu spotrebu.

Tím produktových dizajnérov, ktorí veria, že dobrý dizajn mení svet k lepšiemu. Ich prácou chcú k tejto zmene prispievať.