Rozmanita je inkluzívna škôlka otvorená všetkým deťom a ich rodinám.

Priamo v priestoroch sa môžete stretnúť s rodičmi detí, ktoré škôlku navštevujú, a ktorí vám radi porozprávajhú o tom, ako to u nich funguje. Na ohradenom ihrisku vonku pre vaše deti zase od 11:00 do 12:00 nachystala Rozmanita prekážkovú dráhu.

Antikvariát s kopou skvelých starších aj novších kníh.

Komunitnú miestnosť posledný rok budovali členovia komunity Novej Cvernovky. Neúnavne oklepávali steny, oškrabávali omietky, vypratávali bordel a strhávali linoleum, aby si v nej mohli založiť všestranný priestor, ktorý im už čoskoro bude slúžiť na spoločné aktivity.

Počas 1.MÁJa sa Komunitná miestnosť stane dočasným útočiskom Bagbet SWAPu. SWAPovanie iste už mnohí poznáte a milujete. Je to ideálna príležitosť na obnovu vášho šatníka. Prineste oblečenie, ktoré sa vo vašom šatníku neujalo alebo naopak ujalo ale momentálne vás už neinšpiruje (dámske, pánske a detské oblečenie, topánky a doplnky), maximálne však 2 tašky. Zo SWAPu si budete môcť odniesť čokoľvek, čo sa vám zapáči.

Vstupné na SWAP
Deti do 7 rokov – zdarma
Deti od 8 do 12 rokov – 2,5 €
Dospelý – 5 €

Vo vestibule bývalého internátu, ktorý tento rok sprístupňujeme návštevníkom 1.MÁJa po prvýkrát, nájdete hneď dve inštalácie. Objekt Le brunch Martiny Martiny Rötlingovej odkazuje na slávne dielo Eduoarda Maneta Raňajky v tráve. A hneď vedľa sa môžete dozvedieť viac o plánovanej budúcnosti samotnej budovy. Architektonický projekt jej regeneratívnej transformácie od ateliéru Plural vznikal v priebehu posledných dvoch rokov za aktívnej účasti súčasných obyvateľov internátu a v medzinárodnej kolaborácií s Potsdamskou univerzitou, Inštitútom pre pasívne domy a organizáciou id-22. Nájdete v ňom budúcu podobu internátnych ateliérov, ale aj co-housingové bývanie, či skleník na streche a v neposlednom rade mnohé ekologické inovácie umožňujúce budovu transformovať na energeticky plusovú.

Drž hubu! je názov hubovej farmy, ale je to aj partia kamošov – Juraj Hariš, Veronika Cyprichová, Lukáš Radošovský, Ivan Labath a Juraj Kozmický, ktorí veľa kecajú, makajú a venujú sa pestovaniu jedlých húb vo vlastnoručne prerobených priestoroch suterénu internátu v Novej Cvernovke. Pestujú na zvyškoch a venujú sa recyklácií materiálu, ktorý by v inom prípade skončil ako odpad – napr. piliny, kávové zvyšky, vlna a iné. Pomocou podhubia rôznych typov húb sa mu snažia nájsť opäť využitie a vrátiť mu jeho hodnotu. Ich činnosťou chcú prispievať k náprave ekosystému v urbánnom prostredí. Okrem ich hubovej farmy sa môžete prísť pozrieť na celý cyklus pestovania húb, od laboratória až po plodnice, na ich experimenty s vývojom udržateľných materiálov a spracovaním rôznych typov odpadu.

V bývalom potravinárskom chlaďáku na vás bude čakať ďalšia inštálacia od dua Radovan Dranga a Alexa Zelina – objekt ”Kraken” zo série Awaken Monsters.